Tři tituly na domácím šampionátu atletů

18. 02. 2019

Letošní atletické halové mistrovství republiky mužů a žen v Ostravě se závodníkům domácího klubu povedlo. Vybojovali celkem šest medailí, z toho tři zlaté. Zdeněk Stromšík vyhrál sprint na 60 m v novém rekordu šampionátu, Simona Vrzalová ovládla závod na 1500 m a Jana Slaninová na 200 m.

Co bylo bezesporu zajímavé hned první den mistrovství, to byla šedesátka mužů. Zdeněk Stromšík v rozběhu opět potvrdil roli největšího favorita, kterou pak ve finále potvrdil skvělým časem 6,64. O setinu tak překonal rekord šampionátu. "Jasně, pořád to ještě není pod 6,60. To se mi doufám povede na halovém mistrovství Evropy. Já jsem spokojen, vylepšil jsem letošní maximum a vybojoval vlastně svůj první halový titul. Co víc si přát. Samozřejmě jsou tam rezervy, hlavně v prvních dvaceti metrech. Pokusím se na tom s trenérem ještě zapracovat a do Glasgow být co nejlépe připravený," řekl po doběhu přímo na ploše všem fanouškům.

Ke zlaté medaili Stromšíka přidala další kov koulařka Gabriela Pallová. Výkon z druhé série 15,46 nestačil pouze na suverénní Markétu Červenkovou, takže vítkovická vrhačka stříbrnou medailí vylepšila o jedno místo loňskou pozici.

První den šampionátu se divákům předvedli i další vítkovičtí atleti a atletky, přičemž řada z nich přinejmenším překonávala osobáky. Vojtěch Kolarčík si na šedesátce nevedl špatně a ve finále skončil časem 6,86 šestý. Pavla Falharová si na stejné trati zaběhla osobák 7,80, ovšem to na postup do finále nestačilo. Také David César si na čtvrtce zlepšil osobák na 48,71, ale ani on nepostoupil. Další osobní maxima překonali na 400 m také Štěpánka Kolářová (56,78) a Barbora Suchánková (58,96). Lukáš Chwistek obsadil v závodě na 3000 m v osobním rekordu 8:29,76 čtvrté místo. Bohumil Bětuňák bral v trojskoku za výkon 14,79 páté místo.

Hned dva cenné kovy přidala v nedělním programu do své sbírky Simona Vrzalová. Toužila sice po zlatém double, jenže na půlce to nevyšlo. Nasadila v úvodu velmi ostré tempo, postupně odpadaly jedna soupeřka za druhou a do finiše se udržela pouze Diana Mezulianíková z Olympu Praha. Využila své pozice a nakonec Vrzalovou ve finiši předběhla. Obě však zaběhly skvělý čas a nové osobáky 2:02.50 resp. 2:02.94 je  vynesly na čtvrtou a pátou příčku v historických statistikách šampionátu.

Česká rekordmanka se však svého zlatého snu nevzdala a v závodě na 1500 metrů soupeřku neměla. Z volného tempa v posledním kole zrychlila a časem 4:30,52 si bezpečně doběhla pro titul. "Když budu hodnotit celý týden, zaběhla jsem si skoro v každém závodě osobák. Takže jsem velmi šťastná. Finále osmistovky bylo hodně těžké, byla jsem unavená ze sobotního rozběhu. I tak jsem zase zaběhla osobák. Určitě se za tyhle výkony odměním návštěvou cukrárny. Pak už budu přemýšlet o startu na mistrovství Evropy. Tam bych se chtěla probojovat do finále a třeba překonat výsledek z loňského šampionátu na dráze," shrnula celý skvělý týden Simona Vrzalová.

Nebyla však sama, kdo se radoval ze zisku zlaté medaile. Také sprinterka Jana Slaninová ukázala všem soupeřkám ve finále záda. Už v rozbězích účastnice závodu naznačovaly, že se poběží hodně rychle. Favorizovaná Barbora Šplechtová z Olympu Praha byla v rozbězích nejrychlejší, ve finále však na Slaninovou nestačila. Vítkovická závodnice zopakovala svůj triumf z roku 2016. Výkonem 23,81 si však vytvořila skvělý osobák, na mistrovství republiky běžely rychleji jen čtyři ženy.

V pořadí šestý cenný kov pro Vítkovice vybojoval Vojtěch Mynář. Obhajoval v závodě na 800 m zlato z loňského šampionátu v Praze. Nepovedlo se, ale přesto si vítkovický půlkař pro medaili doběhl. Ve finále skončil třetí časem 1:50,43 a získal bronz. Lukáš Symerský v závodě doběhl pátý časem 1:52,23.

Na šampionátu diváci viděli řadu hodnotných výkonů, například dálkař Radek Juška splnil výkonem 788 cm limit na HME v Glasgow, výškařka Michaela Hrubá zvítězila výkonem 190 cm a Barbora Šplechtová zaběhla ve finále dvoustovky nový dorostenecký rekord 23,85.

Foto ČAS/Adolf Horsinka

Kompletní výsledky najdete ZDE

ATLETIKA | BASKETBAL | BOX | CYKLISTIKA | ČASPV | ESPERANTO | HOROLEZECTVÍ | JACHTING | MODERNÍ GYMNASTIKA
NÁRODNÍ HÁZENÁ | POWER LIFTING | TURISTIKA | UZPS  | HANDI ATLETIKA

Sdružení sportovních klubů Vítkovice, Závodní ulice 2891/86, 703 00 Ostrava 3 | IČ: 00534544, DIČ: CZ00534544, Bank.spojení: ČSOB, č.ú.: 202602472/0300

tel.: +420 595 701 066, e-mail: ssk.vitkovice@volny.cz

made by: mar::k » sevenmedia member
© Copyright 2004-2019 - CMS Made Simple | This site is powered by CMS Made Simple version 1.12.1