Zlatá tretra je ve vybrané společnosti

27. 11. 2019

World Athletics Continental Tour Gold je nově vzniklý seriál atletických mítinků, které nejsou zařazeny do Diamantové ligy. Jeho součástí v kategorii Gold bude i nejkvalitnější mezinárodní mítink na území České republiky Zlatá tretra.

Pro organizátory je to obrovská pocta a současně i závazek. Bohatá historie mítinku tak bude mít další pokračování ve společnosti takovým podniků, jakými jsou mítinky v Tokiu, Nanjingu, Kingstonu nebo Turku.

Slavnostní dekret převzali v Monaku z rukou předsedy World Athletics sira Sebastiana Coea náměstek primátora statutárního města Ostrava Radim Babinec, výkonný ředitel atletického klubu SSK Vítkovice Oldřich Zvolánek a manažer mítinku Alfonz Juck. "Byl to pro mne obrovský zážitek a samozřejmě bych byl rád, kdyby si tretra udržela svoji prestiž a byla dál ozdobou v atletickém kalendáři. Veliký díky patří organizátorům, díky nimž má ostravský mítink takový zvuk," řekl novinářům Radim Babinec.

Jeho slova potvrdil také náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jiří Návrátil. Poděkoval rovněž organizátorům a řekl, že Zlatá tretra je neodmyslitelnou součástí sportovního dění ve městě a kraji. "Chceme návštěvníkům představit Moravskoslezský kraj jako místo, které žije sportem, kulturou i přírodou. Kraj ze svého rozpočtu konkrétně sport podpoří v příštím roce částkou 140 milionů korun a podpora se dostane také tomuto atletickému mítinku."

Pak už společně předali symbolické startovní číslo českému rekordmanovi na 100 metrů Zdeňku Stromšíkovi. Vítkovický atlet na startu příštího ročníku 22. května 2020 pochopitelně nemůže chybět. A sám přiznal, že díky novému systému bodování a kvalifikace na olympijské hry, bude tretra ještě důležitější, než kdykoliv předtím. "Teprve předevčírem jsem se dozvěděl, že tretra bude v této společnosti dalších skvělých závodů. Je to ale logické vyústění toho, co organizátoři pro její kvalitu v posledních letech dělali. Závod na ní bude důležitější, než kdykoliv předtím, protože nepůjde jen o samotný čas, ale důležité bude také pořadí. Na to bude potřeba se připravit," řekl Zdeněk Stromšík a svým příznivcům dál vzkázal: "Vzhledem k tomu, že body do světového rankingu můžeme získat i v hale na šedesátce, připravuji se velmi poctivě na zimní sezonu. Po drobné operaci už jsem opět v plném tréninku, uvidíme, na co to bude stačit."

Dál si vzal slovo manažer mítinku Alfonz Juck. Vysvětlil na příkladu olympijských her, proč je nově vzniklý seriál mítinků a zejména pak zařazení Zlaté tretry do kategorie Gold tolik důležité. "Atleti a atletky, kteří nesplní mnohdy mimořádně přísné limity pro start na olympijských hrách, mohou lístek do Tokia získat díky pořadí na světovém žebříčku. Budou sbírat za své výkony body, nejvíc jich pochopitelně bude na Diamantové lize, pak jejich počet postupně klesá podle úrovně daného závodu. Ovšem výhodou Zlaté tretry je ten fakt, že v disciplínách, které nebudou součástí Diamantové ligy, mohou o stejné body soutěžit závodníci právě na tretře. Jedná se o závody na 200 metrů, 3000 metrů překážek, trojskok, disk a kladivo. Pro nás jsou zejména dvoustovka, trojskok a stýpl velmi atraktivní, zařadíme je do programu příštího ročníku a diváci tak mohou počítat s tím, že do Ostravy přijede absolutní světová elita," shrnul Alfonz Juck.

Připomněl ovšem, že ostravský mítink bude také ideální možností, jak si mohou veliké množství bodů do žebříčku zajistit čeští atleti a atletky. Takže nejen Zdeněk Stromšík, ale také nejlepší oštěpaři a oštěpařky, koulaři a další české hvězdy na mítinku nebudou chybět. "Řeknu to velmi jednoduše. Letos jsme měli na tretře 21 medailistů z mistrovství světa v Dauhá. To je neuvěřitelné číslo, zvlášť když si představíme, že hned pět hvězd, které byly v létě v Ostravě, vybojovalo na podzim titul světových šampionů. O něco podobného se pokusíme i v příštím roce, opět nabídneme ostravskému publiku atletiku nejvyšší světové úrovně," dodal Alfonz Juck.

ATLETIKA | BASKETBAL | BOX | CYKLISTIKA | ČASPV | ESPERANTO | HOROLEZECTVÍ | JACHTING | MODERNÍ GYMNASTIKA
NÁRODNÍ HÁZENÁ | POWER LIFTING | TURISTIKA | UZPS  | HANDI ATLETIKA

Sdružení sportovních klubů Vítkovice, Závodní ulice 2891/86, 703 00 Ostrava 3 | IČ: 00534544, DIČ: CZ00534544, Bank.spojení: ČSOB, č.ú.: 202602472/0300

tel.: +420 595 701 066, e-mail: ssk.vitkovice@volny.cz

made by: mar::k » sevenmedia member
© Copyright 2004-2020 - CMS Made Simple | This site is powered by CMS Made Simple version 1.12.1