up

Naše projekty

ZLATÁ TRETRA

ČOKOLÁDOVÁ TRETRA ČESKÝ BĚH ŽEN

OSTRAVSKÁ LAŤKA OSTRAVSKÉ OKRUHY

parateam

 


Partneři

msmt

Clarion

 

Dodavatelé

 

sevenmedia


Koulař Crouser rozšířil seznam hvězd na tretru

27. 05. 2023

Atletický zážitek roku 2023 v Česku je za měsíc tady. V úterý 27. června se do Ostravy sjede elita světové atletiky. Hlavní hvězdou 62. Zlaté Tretry Ostrava bude absolutní jednička současné světové atletiky, létající tyčkař Armand Mondo Duplantis.

Nebude však ani zdaleka jedinou hvězdou světového formátu na mítinku. Nově organizátoři zveřejnili jména dalších skvělých atletů a atletek. Ryan Crouser je už čtvrtým světovým rekordmanem, jenž potvrdil účast na 62. ročníku Zlaté tretry. V minulosti zde už v rámci tohoto mítinku dvakrát startoval a lépe si vedl v sezoně 2020, kdy zde zvítězil v dosud platném rekordu mítinku 22,43 metrů.

Muž, který ve své kariéře už v sedmi závodech překonal 23 metrů, bude jistě na tuto metu útočit i v Ostravě. Na souboj s ním se těší i český rekordman Tomáš Staněk, jenž by v sektoru také neměl chybět. „Do Ostravy se po loňské neúčasti z důvodu zranění těším o to více, protože Tretra je největší mítink na našem území a jen účast na něm je pro domácí atlety prestižní. Letos jsem ve skvělé formě. I když to bude velmi těžké, jsem připraven bojovat o nejvyšší příčky. Pokoření 22 metrů před bouřlivým ostravským publikem by bylo skvělou třešničkou na dortu,“ vzkazuje Staněk.

Po třech letech se na Zlatou tretru vrací diskaři a největším favoritem tohoto klání by měl být slovinský světový šampion Kristjan Čeh. Ten loni vyhrál 19 ze svých 21 startů a letos zatím neokusil ve všech čtyřech závodech, které absolvoval, hořkost porážky. V jeho hledáčku bude jistě letitý rekord mítinku Kubánce Luise Delise 68,06 metrů už od roku 1983. To je výkon, který rozhodně v Čehových silách je. 206 centimetrů měřící borec už ve své kariéře v sedmi závodech přehodil 70 metrů.

Závod žen na 400 metrů se poběží jako Memoriál Jana Slaniny a Lada Vondrová se může těšit na souboj se stříbrnou olympijskou medailistkou a držitelkou stejného cenného kovu z mistrovství světa v Eugene Marileidy Paulino z Dominikánské republiky.

V závodě na 400 metrů mužů uvidíme čtvrtkařský objev této sezóny Muzalu Samukongu. Stále teprve dvacetiletý Zambijec loni vyhrál Hry Commonwealthu v Birminghamu i africký šampionát na ostrově Mauricius. Letos však přímo šokoval na zlatém mítinku World Athletics Tour v botswanském metropoli Gaborone, kde prolétl jeden okruh za 43,91 a stal se teprve třetím Afričanem, jenž dokázal na této trati stlačit čas pod 44 vteřin. S tímto výkonem momentálně vede průběžné světové tabulky.

Potvrzeny jsou také starty dalších domácích atletů. Na patnáctistovce se představí Kristiina Mäki s Filipem Sasínkem. Do bloků na mužské stovce zakleknou Jan Veleba se Zdeňkem Stromšíkem. Již dříve byli ohlášeni kromě oštěpařských jmen Amálie Švábíková, Petr Svoboda a Lada Vondrová.

Foto: Pavel Lebeda/sport-pics.cz

Kompletní informace o Zlaté tretře najdete ZDE

« zpět «