up

Naše projekty

ZLATÁ TRETRA

zlaty maraton Emila Zatopka

ČOKOLÁDOVÁ TRETRA ČESKÝ BĚH ŽEN

OSTRAVSKÁ LAŤKA OSTRAVSKÉ OKRUHY

parateam

 


Partneři

msmt

Clarion

 

Dodavatelé

 

sevenmedia


Pomáhej během v nádherné ostravské zoo! 25. srpna odstartuje 7. ročník běhu na záchranu planety!

10. 08. 2023

Sport a příroda patří neodmyslitelně k sobě. Bez přírody v dobré kondici a tedy kyslíku bychom toho mnoho nenasportovali. Proto už po sedmé spolupořádá SSK Vítkovice se Zoo Ostrava charitativní běh. Tentokrát na pomoc korálům - bezobratlým živočichům, kteří tvoří základ ekostystému korálových útesů.

Korálovým útesům přezdívá „deštné pralesy moře“. Tuto přezdívku získaly nejen kvůli své biodiverzitě, tedy obrovskému množství druhů, které zde žijí, ale také kvůli své produktivitě, díky kterým patří mezi nejbohatší ekosystémy na Zemi. Ačkoli zabírají pouze 0,1 % oceánského dna, vytvářejí podmínky pro život nejméně 25 % všech známých mořských druhů. Představují samostatný ekosystém, nádherný mini svět, ve kterém žijí milióny živočichů, jako jsou pestrobarevné rybky, mořští ježci, chobotnice, želvy, krevetky a jiní korýši. Všichni jsou součástí potravní pyramidy, na jejímž vrcholu najdeme mořské ptáky a žraloky. Korálové útesy navíc chrání pevninu před destruktivními vlivy příbojových vln. Řasy rostoucí na jejich povrchu pak představují bohatý zdroj organické hmoty a kyslíku. Koráli jsou zkrátka zásadní pro život na celé planetě.

Bohužel korálové útesy dnes stojí na pokraji ekologické katastrofy, vymírají, jsou ničeny zvyšující se teplotou vody, okyselováním oceánů, nadměrným a destruktivním rybolovem a znečišťováním oceánů.

Jednou z organizací, která korýálům pomáhá je  Vesna Panglao Conservation. Chrání pobřežní korálové útesy ostrova Panglao u Boholu na Filipínách. Zakládá mořské rezervace korálové školky, vzdělává a zapojuje místní komunity podporuje ekologické povědomí i udržitelný rozvoj, poskytuje podporu pro mezinárodní výzkumné aktivity a diskusní platformu pro místní komunitu a vládní úřady. Právě tento projekt podpoříte. 100 % výtěžku z letošního běhu půjde právě sem.

Letos se navíc můžete těšit na novou trať u běhu na 3 km a 6 km, která vůbec poprvé částečně povede botanickým parkem.

 

Sejdeme se 25. 8. v ostravské zoologické zahradě!

 

Více informací najdete na: https://www.behzooostrava.cz/

Online registrace zde >

 

 

« zpět «