Dodavatelé

sevenmedia

Zlatá tretra sedla českým sprinterům

29. 05. 2024

Letošní 63. ročník Zlaté tretry vyšel na výbornou českým sprinterům. V rodné Ostravě splnila limit na Letní olympijské hry česká čtvrtkařka Lurdes Gloria Manuel. Osmnáctiletá naděje zaběhla osobní rekord v čase 50,59 sekundy a skončila druhá o 50 setin za vítěznou Polkou Natalií Kaczmarek.

„Teď mám smíšené pocity a chce se mi brečet,“ říkala po splnění olympijského limitu dojatá Lurdes Gloria Manuel. Za posledních více než 25 let nezaběhla čtyřstovku rychleji žádná jiná Češka. Ostravská rodačka trénující v Táboře se tak v historických tabulkách vyhoupla na čtvrté místo za legendární Jarmilu Kratochvílovou, Taťánu Kocembovou a Helenu Fuchsovou.

Po 13 letech se do programu Zlaté tretry vrátila ženská stovka. Podle předpokladů zvítězila v čase 11,05 sekundy polská závodnice Ewa Swoboda. Vítkovická sprinterka Karolína Maňasová se umístila pátá, když předvedla svůj nejlepší výkon sezony s hodnotou 11,30 s. „Do nějakého 70. nebo 80. metru jsem držela tempo, takže mě mrzí, že jsem to nevydržela až do konce. Ale 11,30 s je takhle na první dobrou super čas, první běh totiž mívám pomalejší. Když se podíváte do karty atleta, tak mám vždycky rychlejší finále než rozběh,“ uvedla Karolína Maňasová, jejíž osobní rekord je 11,26 sekundy.

Nejlepší letošní český výkon na stovce předvedl v Ostravě další vítkovický sprinter Zdeněk Stromšík. Na Zlaté tretře skončil pátý s časem 10,37 sekundy. Vítězný Kanaďan Andre de Grasse proběhl cílem za 10,10 s.

O velký poprask se postaral hvězdný švédský tyčkař Armand Duplantis, který suverénně zvítězil a málem se v Ostravě postaral o světový rekord. Jeho třetí pokus na metě 625 centimetrů vypadal opravdu nadějně, jenže laťka nakonec spadla. V tabulkách světové atletiky tak zůstává na prvním místě Duplantisův výkon 624 cm, který předvedl před měsícem v Sia-menu.

Velká pozornost byla upřena také na oštěpaře. Jakub Vadlejch hodil na Zlaté tretře 86,08 metrů a obsadil druhé místo. První letošní porážku mu přichystal Němec Julian Weber, jehož vítězný hod měl hodnotu 87,26 m.