up

Naše projekty

ZLATÁ TRETRA

ČOKOLÁDOVÁ TRETRA ČESKÝ BĚH ŽEN

OSTRAVSKÁ LAŤKA OSTRAVSKÉ OKRUHY

parateam

 


Partneři

msmt

Clarion

 

Dodavatelé

 

sevenmedia


Seznam hvězd pro tretru se rozrůstá

3. 05. 2022

Čtyři týdny před mítinkem Zlatá tretra Ostrava představili organizátoři novinářům další hvězdná jména 61. ročníku. Ale ještě předtím předali jedné z nejslavnějších atletek vítkovické historie Táni Netoličkové dárek k pondělním šedesátinám.

Křišťálovou tretru, tedy trofej, o kterou se v posledních letech tradičně v disciplínách hlavního programu soutěží, předala bývalé fenomenální čtvrtkařce náměstkyně primátora Ostravy Andrea Hoffmannová. Ke gratulacím se samozřejmě připojili manažer mítinku Alfonz Juck, předseda SSK Vítkovice Oldřich Zvolánek, náměstek hejtmana MS kraje Jakub Unucka a další hosté.

Držitelka stále ještě platného rekordu mítinku na 400 metrů (49,67 s) byla v dobré náladě. „Ani mi to nepřijde, celý život se točím kolem sportu, takže se rozhodně necítím na svůj věk,“ řekla upřímně a směrem ke Zlaté tretře dodala: „To byla vždy srdeční záležitost. První vrchol sezony, navíc na mém domácím stadionu. Těšila jsem se každý nový ročník jako atletka i jako trenérka. Těším se i na ten letošní. Děkuji všem za to, že jsem na tak skvělém mítinku mohla startovat. Ty vzpomínky nikdy nevymizí.“

Pak už se slova ujal manažer mítinku Alfonz Juck a představil některé z hvězd světové atletiky, které se 31. května na Městském stadionu divákům představí. „V první řadě bych chtěl říct, že to bude po dvou letech poprvé, kdy se mítink bude konat bez jakýchkoliv kovidových restrikcí a tribuny mohou být zaplněny do posledního místečka. Děláme maximum proto, aby si fanoušci přišli na své a viděli opět skvělou atletiku.“

Tradičně silnou disciplínou bude oštěp mužů. Kromě dvou českých olympijských medailistů Jakuba Vadlejcha a Vítězslava Veselého nebude chybět fenomenální Němec Johannes Vetter, který loňský ročník vyhrál výkonem 94,20 metrů. V koulařském sektoru se představí mistři světa z posledních tří světových šampionátů. Tom Walsh z Nového Zélandu ho vyhrál v roce 2017, Američam Joe Kovasc v letech 2015 a 2019. Jejich maxima atakují třiadvacetimetrovou hranici, takže nejlepší český koulař Tomáš Staněk bude mít silnou konkurenci.

Pod tribunou v dálkařském sektoru budou moci diváci obdivovat umění olympijského vítěze Miltiadise Tentogloua z Řecka. Na halovém mistrovství světa v Bělehradě letos vyhrál výkonem 855 cm, ale na tretře zatím ze dvou závodů nemá ani jedno vítězství. To bude chtít určitě napravit.

Po pěti letech se do hlavního programu vrací závod na 100 m překážek žen. Důvod je prostý, česká atletika má v této disciplíně opět závodnici, která je schopna konkurovat světové špičce. Sedmadvacetiletá Helena Jiranová se blýskla skvělými časy v halové sezoně na šedesátce, nyní by se chtěla jako druhá česká překážkářka v historii dostat na stovce s překážkami pod třináct sekund. „Já jsem tady v minulosti startovala v předprogramu na hladké stovce a dvoustovce, teď jsem se dočkala také místa v hlavním programu. Moc se těším, tento stadion mám ráda, je to můj nejoblíbenější v celé České republice. Mám za sebou kvalitní přípravu a ráda bych se dostala pod těch třináct sekund. Ale to není jediný cíl, pokud se bude dařit a získám dostatek bodů do světového žebříčku, určitě bych si troufla i na letošní mistrovství světa,“ řekla novinářům.

Dráhu na vítkovickém stadionu si chce vyzkoušet za dva týdny během extraligového kola, ale soustředí se pochopitelně především na poslední květen, kdy poběží v rámci 31. ročníku Zlaté tretry. A její hlavní soupeřky? Nikdo slabší než halová mistryně světa z Bělehradu Cyrena Sambová-Mayelová z Francie a bronzová z OH v Tokiu Jamajčanka Megan Tapperová.

Diváci se tedy rozhodně nudit nebudou, a to ještě organizátoři neoznámili zdaleka všechny hvězdy letošního ročníku. Předprodej vstupenek a další informace najdete na stránkách mítinku www.zlatatretra.cz.

« zpět «