sevenmedia

Zlaté tretře přálo počasí

2. 06. 2022

Letošní 61. ročník mítinku Zlatá tretra se vydařil. Přálo mu počasí a bylo to vidět i na výkonech. Nizozemka Femke Bolová zaběhla na třístovce překážek historické světové maximum. Rekord mítinku zaznamenal etiopský stýplař Lamecha Girma.

Nejlepších českých umístění dosáhli dálkař Radek Juška a oštěpařka Nikola Ogrodníková, kteří skončili druzí. Třetí místo obsadila tyčkařka Amálie Švábíková.

Očekávaným vrcholem mítinku byl závod žen na 300 metrů překážek, kde se dopředu avizoval útok na historické světové maximum Zuzany Hejnové. Těsně předtím, než závodnice zaklekly do bloků, proběhlo oficiální poděkování Zuzaně za její veleúspěšnou kariéru a pak už se mohla dívat, zda se podaří Nizozemce Femke Bolové překonat její rekordní zápis z mítinku v Chebu v roce 2011. Bronzová olympijská medailistka pak přímo šokovala časem 36,86, kterým dosavadní rekord Hejnové srazila o jednu vteřinu a tři desetiny.

V závodě na 3000 metrů se postaral o jeden z nejkvalitnějších výkonů letošního ročníku Zlaté tretry Etiopan Lamecha Girma. Stal se totiž prvním běžcem, kterému se v Ostravě podařilo zaběhnout stýpl pod osm minut. Jedenáct let starý rekord mítinku Keňana Paula Kipsiele Koeche srazil téměř o čtyři vteřiny na 7:58,68.

O další skvělé výkony nebyla nouze. Portoričanka Jasmine Camacho-Quinnová sice na startu zaspala, ale pak proběhla cílem za 12,56. Na rekord mítinku to ovšem nestačilo. Až na potřetí se podařilo vybojovat křišťálovou plaketu pro vítěze disciplíny výškaři Gianmarco Tamberimu. Jako jediný se přenesl přes laťku ve výšce 230 centimetrů a pořádně roztleskal publikum.

Fanoušci byli svědky také jednoho velkého loučení. Legendární sprinterka Allyson Félixová se letos loučí s bohatou sportovní kariérou a ostravský mítink patřil k podnikům, které na své poslední tour nemohla vynechat. Na dvoustovce sice doběhla druhá, ale v cíli se usmívala a řekla, že si závod užila.

Na stovce mužů pokořil Angličan Reece Prescod jako jediný časem 9,93 desetisekundovou hranici a porazil i dvojnásobného olympijského vítěze Jamajčana Yohana Blakea. Jeho jmenovec Jerome Blake zase vyhrál dvoustovku a potvrdil, že je opravdu megatalent.

Obrovskou radost měla v cíli polská čtvrtkařka Natalia Kaczmarková, která ve finiši překvapivě předběhla všechny soupeřky a posunula si osobák na 50,16. Naopak v koulařském sektoru se žádná senzace nekonala a Američan Joe Kovacs výkonem 22,25 metrů nedal svým soupeřům šanci. S přehledem ovládl soutěž oštěpařů také Grenaďan Anderson Peters. Jeho 87,88 metrů v poslední sérii bylo nad možnosti ostatních soupeřů, včetně české dvojice Jakub Vadlejch a Vítězslav Veselý.